ART OD STŘÍBRNÝCH RUD

Junioršampion ČR, čekatel šampiona práce ČR, šampiona ČR CHOVNÝ PES

Labradorský retrívr

 Pokud bychom srovnávali labradory na starých fatografiích s těmi dnešními, zjistili bychom, že se vzhled tohoto plemene změnil jen neznatelně. Původně měli téměř všichni tito psi černou srst. Nyní se ale objevují i labradoři s čokoládově hnědou nebo žlutou srstí. V roce 1916 založil v Anglii A. Holland-Hibbert (pozdější vikomt z  Knutsfordu) společně s lady Howeovou klub labradorských retrívrů. Zde byl tehdy vypracován standard tohoto plemene, který vlastně zůstal platný bez podstatných změn dodones. Právě na základě tohoto standardu se můžeme domnívat, že čistokrevní labradoři existovali dříve, než byla vyšlechtěna ostatní plemena retrívrů. V současnosti jsou chováni po celém světě.

Portrét:

Labradorský retrívr pochází z Velké Británie. Tento živý a spontánní pes dokáže při hře nebo při výcviku běžet za svým pánem přes jakékoli překážky.

 Celkový vzhled: Silná tělesná stavba se širokým a hlubokým hrudníkem, jehož klenutá žebra mu dávají sudovitý tvar. Linie hřbetu je rovná, bederní partie je široká, krátká a silně stavěná. Hlava a lebka jsou široké s výrazným stopem, tváře nejsou příliš svalnaté. Čelisti silné, ale ne špičaté. Konec čenichu široký, s velkými nozdrami. Oči mají střední velikost a barvu hnědou nebo lískooříškovou. Ušní boltce nejsou příliš velké, nasedají na hlavu vysoko a značně vzadu. Čelisti a zuby silné, s dokonalým nůžkovým skusem. Přední běhy od lokte dolů postavené kolmo k zemi, a to i při pohledu zepředu i ze strany. Celá kostra je tvořená masivními kostmi. Kvalitně utvářené zadní končetiny jsou osvalené, kyčelní i kolenní klouby náležitě vyvinuté, patní klouby posazené nízko. ,,Kravský postaj" je nežádoucí. Typickým znakem labradorských retrívrů je  jejich ,,vydří" ocas, který je u kořene značně silný a ke konci se pozvolna zužuje. Tlapy jsou kompaktně stavěné, se silnými polštářky. Chůze volná, směřující rovně.

Velikost a hmotnost: Ideální výška v kohoutku činí u psů 56 až 57 cm, u fen 54 až 56 cm. Samci dosahují hmotnosti 34 až 37 kg, feny jen od 26 do 30 kg.

Srst a zbarvení: Krátká a hustá srst nemá být zvlněná a labradorům také chybí ,,prapory" na končetinách a na ocase. Podsada je na dotyk tvrdá a dobře labradora chrání před nepříznivým počasím. Tito retrívři mohou být zbarveni jednobarevně černě, žlutě nebo čokoládově hnědě. Odstín žluté se může pohybovat od světle zlaté až téměř o liščí rezavou. U žlutých labradorů je přípustná malá bílá skvrna na hrudi.

Povaha: Agilní, přátelský, vyrovnaný. Labradorský retrívr je inteligentní, s výborným čichem, má ,,měkkou tlamu" a nadšeně se vrhá do vody. Jakožto průvodce nevidomých je opatrný, povolný a přizpůsobivý. Můžeme v něm vidět statného a opravdu dobráckého přítele. Jako všichni retrívři je navíc velmi vnímavý.

Potřeby a vlastnosti: K tomu, aby se váš labrador mohl cítit opravdu dobře, mu musíte dopřát dostatek zaměstnání a pohybu, harmonické prostředí a možnost plavání. S dalšími domácími zvířaty a s dětmi se snáší bez jakýchkoli problémů. Výcvik musíte provádět důsledně a důkladně, jinak se labrador cítí nevytíženě. Nejpodstatnějším rysem jeho povahy je touha podílet se na lovu. Neúnavně aportuje a výcviku se věnuje s velkým zaujetím.

Péče: Čas od času kartáčování a pročesávání. Doporučuje se srst nakonec přetřít vlhkou jelenicí.

Zdroj: B. Schneidermannová: Retrívr

 
Také byste se rádi pochlubili svým miláčkem, ale nemáte čas se o stránky starat, nebo to neumíte? Napište a já vám stránky ráda založím a popř. budu i pokračovat v jejich tvorbě.