ART OD STŘÍBRNÝCH RUD

Junioršampion ČR, čekatel šampiona práce ČR, šampiona ČR CHOVNÝ PES

Curly coated retrívr

 Curly coated považujeme za nejstarší plemeno retrívra. Jeho předky již dnes nedokážeme přesně určit. Nejtypičtější znak tohoto plemen, kučeravá srst, může být dědictvím po anglických kudrnatých vodních psech. Tito jeho předkové nejspíše byli kříženi se ,,St. John’s dogs“ a s různými plemeny setrů, docela určitě však mají část krve z pudla a z irského vodního španěla. Úplně poprvé se plemeno curly coated představilo veřejnosti na birminghamské výstavě psů v roce 1860. Tehdy však ještě bylo vystavováno společně s mnoha jinými plemeny retrívrů. V literatuře se dočteme, že v roce 1890 byl založen klub, který si kladl za cíl starat se o chov černých kudrnatých retrívrů. Zmíněný klub registroval krátce po druhé světové válce, v roce 1946, pouhých 90 kudrnatých retrívrů. Toto ,,dual purpose“ plemeno naštěstí v současnosti opět nabývá ve světě trochu více na významu. Používá se k lovu a je i ozdobou mnoha specializovaných psích výstav.

Portrét:

Kudrnatý retrívr je nejstarším anglickým plemenem retrívra. Tohoto hrdého psa můžeme směle nazvat aristokratem mezi retrívry. Svou krátkou a kudrnatou srstí se již na první pohled zřetelně odlišuje od všech ostatních plemen.

Celkový vzhled: Silná a elegantní tělesná stavba. Hrudník je hluboký, výrazně klenutý. Bedra nesmějí být příliš dlouhá nebo vyklenutá. Dlouhá hlava má bybáženou, plochou mozkovnu. Silné a protáhlé čelisti s nůžkovým skusem. Nozdry jsou velké, černě nebo červenohnědě pigmentované. Kudrnatí retrívři mají výrazné, ale nikoliv vypouklé černé nebo tmavohnědé oči. Ušní boltce, pokryté krátkými kudrlinkami, jsou poměrně malé, posazené nízko a ležící těsně u hlavy. Přední i zadní pár končetin je svalnatý a silný s nízko položenými patními a zápěstními kouby.


 
Také byste se rádi pochlubili svým miláčkem, ale nemáte čas se o stránky starat, nebo to neumíte? Napište a já vám stránky ráda založím a popř. budu i pokračovat v jejich tvorbě.