ART OD STŘÍBRNÝCH RUD

Junioršampion ČR, čekatel šampiona práce ČR, šampiona ČR CHOVNÝ PES

Poznáváme retrívry

 Retrívři jsou lovečtí psi

Víte, jak vlastně retrívři přišli ke svému jménu? Retrívry vyšlechtili lovci a jejich jméno pochází z anglického slovesa ,,to retrieve", které znamená ,,přinášet zpět", tedy aportovat. Rozlišujeme 6 plemen retrívrů: Zlatý retrívr, labrador, hladkosrstý, kudrnatý, kanadský a chesapeake bay retrívr. Ačkoli se tato plemena vzájemně liší svým vzhledem, mají všechna jedno společné: jsou to vynikající lovečtí psi. V zemích, odkud retrívři pocházejí, tedy ve Velké Británii, USA a v Kanadě, byli tito psi nasazováni k dohledávání zastřelené zvěře, hlavně pernaté, vodní a polní. Jejich hlavní úlohou bylo vypátrat ulovenou kořist a přinést ji svému pánovi. Nejvýraznějšími vlastnostmi retrívrů jsou: vrozená záliba v přinášení různých předmětů, mimořádná záliba ve vodě, jemný stisk čelistí, snadná ovladatelnost, dobrý čich a vytrvalost, výrazná chuť k práci a ochota ke spolupráci se svým pánem. Jeho přátelská a mírná povaha, inteligence, trpělivost a přizpůsobivost ovšem retrívra předurčují i k úloze společenského domácího psa. Díky svým schopnostem se ale retrívři hodí i ke speciálnímu nasazení jako záchranářští a lavinoví psi, při vyhledávání drog a jako průvodci nevidomých.

 O původu retrívrů

Před tím, než v Anglii vznikli retrívři jakožto samostatné plemeno, byli zde jako retrívři označováni všichni psi s výraznou schopností aportování. Jednotlivá plemena retrívrů pocházejí z různých předků. Přesto zde pravděpodobně existuje jeden původní prapředek: ,,malý newfoundland" neboli ,,St. John's dog". Tito psi, kteří již dnes neexistují, pocházeli z ostrova Newfoundland nedaleko východokanadského pobřeží. Byli to velcí a silní psi, jejichž hustá podsada vynikala nesmáčivostí. Měli tedy všechny předpoklady pro plnění úlohy loveckých pomocníků v extrémních klimatických podmínkách severských oblastí, včetně práce v ledové vodě. Mezi  anglickým přístavem Poole a městem St, John's na Newfoundlandu vládl v 19.století čilý obchodní ruch. Námořníci čas od času dovezli místní psi až do Anglie a tito jedinci se stali prapředky všech anglických plemen retrívrů.

 

Curly coated retriever
Golden retriever
Chesapeake Bay retriever
Labradorský retriever
Nova Scotia Duck Tolling retriever

 
Také byste se rádi pochlubili svým miláčkem, ale nemáte čas se o stránky starat, nebo to neumíte? Napište a já vám stránky ráda založím a popř. budu i pokračovat v jejich tvorbě.