ART OD STŘÍBRNÝCH RUD

Junioršampion ČR, čekatel šampiona práce ČR, šampiona ČR CHOVNÝ PES

Portrét

   Hladkosrstý retrívr pochází z britského chovu. Bývá považován za nejelegantnější ze všech plemen retrívrů.

   Celkový vzhled: Plný síly, s elegantní stavbou těla. Hrudník hluboký, s výraznou hrudní kostí, jeho přední část je spíše plochá. Bederní partie je pevná, krátká a široká.

Hlava a lebka jsou dlouhé a elegantně tvarované, s plochým středně širokým temenem a nepříliš výrazným stopem ve výši očí. Hladkosrstí retrívři mají dlouhé a silné čelisti s perfektním nůžkovým skusem.

Čenich se široce otevřenými nozdrami.

Oči středně velké, tmavohnědé nebo zbarvené lískooříškově. Ušní boltce nevelké, poměrně vysoko nasazené, psi je nosí svěšené těsně podél hlavy.

Přední běhy jsou rovné. Zadní končetiny svalnaté, vstoje držené rovně a vzájemně rovnoběžné. Úhel kolenního kloubu není přehnaně velký. Patní klouby umístěné nízko. ,,Kravský postoj" není žádoucí. Tlapy jsou oválné a silné, s pevně sevřenými prsty, polštářky naspodu tlap jsou masivní.

Ocas mají hladkosrstí retrívři nést radostně, ale nemá příliš přesahovat linii hřbetu. Má být silný, krátký a rovný.

Chůze hladkosrstého retrívra je plynulá a přímá.

   Velikost a hmotnost: Samci v kohoutku 58 až 61 cm, samice 56 až 59 cm. Hmotnost psů je 33 až 37 kg, hmotnost fen 28 až 33 kg.

   Srst a zbarvení: Osrstění musí být husté, chlupy jemné až středně silné a co možná nejhladší. Končetiny a ocas s dobře vyvinutými prapory. Barva černá nebo játrově hnědá.

   Povaha: Hladkosrstý retrívr je aktivní, sebejistý a přátelský pes. Projevuje se o něco živěji než příslušníci většiny ostatních plemen retrívrů. Součástí jeho vrozených vlastností je mimořádná přátelskost k lidem i ke zvířatům. Dovede neúnavně pracovat a má výraznou touhu spolupracovat se svým pánem. Jeho majitel by se měl obrnit trpělivostí a tolerancí, protože hladkosrstý retrívr je pes s vynikající inteligencí a fantazií, který často trpoí různé žerty. Zůstává hodně dlouho hravý a zklidní se až ve vyšším věku. Hladkosrstí retrívři vynikají loveckou vášní, ale pokud nejsou kvalitně zaměstnáváni, zůstane jejich temperament bez užitku.

   Potřeby a vlastnosti: Tito psi potřebují mnoho pohybu a dostatek zaměstnání. Při jejich výchově je nutná trpělivost a důslednost. Tvrdost a výchovné chyby mohou jejich psychiku neblaze poznamenat. Dobře vychovaný hladkosrstý retrívr je výborným loveckým nebo společenským psem.

 
Také byste se rádi pochlubili svým miláčkem, ale nemáte čas se o stránky starat, nebo to neumíte? Napište a já vám stránky ráda založím a popř. budu i pokračovat v jejich tvorbě.